Az előadás rövid leírása
Jim Rohn, az önfejlesztés úttörője, aki a szegénységből küzdötte fel magát a csúcsra, ebben az előadásában elmondja, hogy hogyan lehet a minimálbértől felküzdeni magunkat a dollár milliós fizetésig.
Az előadás kivonata magyarul
A fizetésünket nem a munkával eltöltött időért, hanem az általunk a gazdaságban létrehozott piaci értékért kapjuk. Válhat-e valaki a piac szempontjából kétszer olyan értékessé, mint amilyen ma? Vagyis ugyanannyi munkával eltöltött idő alatt kereshet-e kétszer annyit? A válasz: igen. Kereshet-e valaki 5-ször v. 10-szer annyit mint ma? A válasz erre is: igen.
Miért keres valaki csupán $5-t óránként (az előadás felvételének idején ennyi volt az USA-ban a minimál bér)? Mert a munkája nem igazán értékes a piac szempontjából. Lehet ő értékes a testvére, a szülei, a helyi közösség, a templomi gyülekezet vagy a hazája számára, de ha nem igazán értékes a piac szempontjából, akkor nem fog sokat keresni.
Itt a lényeg: nem kell megelégedni az $5-os minimálbérrel. Mi a kulcs ahhoz, hogy annyit keressek, amennyit csak akarok? Dolgozz keményebben önmagadon, mint a munkádon! Fejleszd a személyiségedet, a tudásodat. Minden évben válj egyre jobbá, mint az előzőben. Ezáltal vonzóbb, értékesebb leszel a piac szempontjából.
Nem azt kell megváltoztatni, ami rajtad kívűl áll, hanem azt ami belül van. Ehhez tanulnunk kell a személyes tapasztalatainkból. Még jobb, ha tanulunk mások személyes tapasztalatából: tanárainktól, barátainktól, kollégáinktól. Továbbadhatják az ő személyes tapasztalataikat: mi tötént velük, milyen hibákat követtek el, hogyan javították ki őket, hogyan változtattak az egészségi állapotukon, a bankszámla egyenlegükön, a fizetésükön, a jövőjükön, stb.
Kétféle embertől lehet tanulni, egyrészt a balszerencsésektől, akik elmesélik, hogy mit hogyan szúrtak el az életben másrészt a pozitív példáktól. Tőlük megkérdezhetjük például, hogy hogy lettél ilyen gazdag? vagy ilyen tehetséges? Hogy jutottál ilyen magasra ilyen rövid időn belül?
Kétféle képpen tudunk másoktól tanulni:
a) látás: amikor ellessük mit hogyan csinálnak
b) hallgatás: amikor másokat hallgatva tanulunk